Jurist med intresse för fonder

[2017-12-14] Nu söker vi en jurist till Fondbolagens förening som tillsammans med övriga jurister ska verka för bra regelverk och goda förutsättningar att driva fondverksamhet i Sverige.

Lagbok

Fondbolagens förening verkar för en sund bransch i spararnas intresse. Nöjda fondsparare är en förutsättning för en framgångsrik fondbransch. Föreningen bevakar lagstiftningsarbete med anknytning till fondbranschen och är remissinstans nationellt och på EU-nivå. Redan när Fondbolagens förening grundades 1979 var uppdraget att ta tillvara på fondspararnas och fondbolagens gemensamma intressen. I dag har Fondbolagens förening 46 medlemsbolag som tillsammans förvaltar merparten av fondsparandet i Sverige. Medlemsbolagen representerar en mångfald av fondbolag av olika storlek. Föreningen har dessutom många associerade medlemsbolag med anknytning till branschen. Föreningens kansli är centralt placerat i Stockholms innerstad och består av 10 personer.

Huvudsakliga arbetsuppgifter

I rollen som jurist kommer du arbeta med flera olika områden inom finansiell juridik, framförallt fondjuridik. Även arbete inom andra rättsliga områden, inte minst EU-rätt, konsumenträtt och marknadsrätt, förekommer.

Du kommer att delta i planering och hantering av föreningens olika arbetsgrupper med deltagande från medlemmar, och ibland andra intressenter. Du arbetar nära övriga jurister och medarbetare på kansliet och kommer att ha mycket kontakter med medlemmarna.

Du kommer att arbeta med presentationer såväl i skrift som muntligen. Det handlar bl.a. om att formulera information i rättsliga frågor, pm och remissvar, samt att föra anteckningar vid möten. Du kommer också att göra rättsutredningar.

I dina arbetsuppgifter kommer du även att hantera allmänna juridiska frågor för kansliets verksamhet. 

Utbildning och arbetslivserfarenhet

Du ska ha en juristutbildning. En inriktning som är relevant för föreningens verksamhet är meriterande. Arbetslivserfarenhet är meriterande men inte nödvändig.

God samarbetsförmåga och förmåga att driva arbete självständigt är viktigt. Vidare krävs mycket god förmåga att uttrycka sig i tal och skrift.

Språkkunskaper

Du behärskar både svenska och engelska i såväl tal som skrift.

Övrigt

Du rapporterar till vd. På kansliet finns ytterligare två seniora jurister, varav en chefsjurist med huvudansvar för juridiken på föreningens kansli.

Omfattning

Tjänsten är en tillsvidaretjänst på heltid

Tillträde

Snarast möjligt.

Frågor och ansökan

För frågor om tjänsten kontakta Fredrik Nordström, VD Fondbolagens förening, tfn 08-506 988 01 eller Helene Wall, chefsjurist, tfn 08-506 988 02.

Sista ansökningsdag är 31 januari. Ansökan skickas till Fredrik Pettersson, vice VD.

per mejl: fredrik.pettersson@fondbolagen.se

alt. per post till:

Fredrik Pettersson

Fondbolagens förening 

David Bagares Gata 3

111 38 Stockholm

Skriv ut Tipsa om den här sidan