Ny sparekonom har fokus på inspiration och vägledning

[2017-08-16] Johanna Kull, tidigare sparanalytiker på Avanza och med många års erfarenhet av privatekonomi och sparande, har rekryterats som ny sparekonom på Fondbolagens förening. Hon har just tillträtt sin nya tjänst.

 

Johanna Kull, tidigare sparanalytiker på Avanza, har rekryterats som ny sparekonom på Fondbolagens förening. Hon har nu tillträtt sin nya tjänst. 
Välkommen! Hur känns det att vara på plats?
Det känns jättebra. Jag ser verkligen fram emot att få dyka mig in i föreningens alla delar och lära mig mer om hur föreningen arbetar. Att inspirera och vägleda spararna är mina hemmaområden och det som kommer att vara mitt huvudfokus. Utöver detta ser jag mycket fram emot att även lära mig mer om regelverk och förutsättningarna för våra medlemsbolag. 
Vad lockade dig till Fondbolagens förening?
Jag ser fonder som det naturliga valet och som den klart bästa sparformen för majoriteten av spararna. Därför är det väldigt inspirerande att på heltid få arbeta med att stärka förtroendet för branschen och för sparformen. Ett starkt fondsparande och smarta val blir dessutom bara viktigare i takt med att individens egna ansvar för pensionen ökar. Att öka framför allt ungas medvetenhet kring detta ser jag som en svår men rolig utmaning. 
Hur kommer medlemmarna märka att föreningen har en ny sparekonom?
Jag  kommer att fortsätta Hannas jobb med att utveckla Fondkollen och kommer att  lägga mycket fokus på att sprida den till fler. Men sin neutralitet och enkla design, är det ett utmärkt verktyg som har potential att hjälpa så många privatpersoner till ett bättre sparande. Utöver detta kommer jag fortsätta med föreningens kunskapshöjande projekt inom till exempel Finansinspektionens nätverk Gilla din ekonomi.  Även här är jag övertygad om att det finns mycket att jobba på vad gäller spridningen av arbetet och informationen. 

Välkommen! Hur känns det att vara på plats?

Det känns jättebra. Jag ser verkligen fram mot att få dyka ner i föreningens alla delar och lära mig mer om hur föreningen arbetar. Att inspirera och vägleda spararna är mina hemmaområden och det som kommer att vara mitt huvudfokus. Utöver detta ser jag mycket fram emot att även lära mig mer om regelverk och förutsättningarna för våra medlemsbolag. 

Vad lockade dig till Fondbolagens förening?

Jag ser fonder som det naturliga valet och som den klart bästa sparformen för majoriteten av spararna. Därför är det väldigt inspirerande att på heltid få arbeta med att stärka förtroendet för branschen och för sparformen. Ett starkt fondsparande och smarta val blir dessutom bara viktigare i takt med att individens egna ansvar för pensionen ökar. Att öka framför allt ungas medvetenhet kring detta ser jag som en svår men rolig utmaning.

Hur kommer medlemmarna märka att föreningen har en ny sparekonom?

Jag  kommer att fortsätta Hanna Helgessons tidigare arbete med att utveckla Fondkollen och kommer att lägga mycket fokus på att sprida den till fler. Med sin neutralitet och enkla design, är det ett utmärkt verktyg som har potential att hjälpa många privatpersoner till ett bättre sparande. Utöver detta kommer jag fortsätta med föreningens kunskapshöjande projekt inom till exempel Finansinspektionens nätverk "Gilla din ekonomi".  Även här är jag övertygad om att det finns mycket att arbeta vidare med vad gäller spridningen av arbetet och informationen. 

Följ gärna Johannas blogg på Fondkollen.se och @Fondkollen på Twitter!

Skriv ut Tipsa om den här sidan